07/06/2021
Команда ГО «Простір можливостей» в онлайн-режимі презентувала аналітичний звіт «Житомирщина: взаємодія громадськості та влади у 2020 році. Виклики. Рішення. Перспективи».
2020-й у багатьох аспектах став для українських громад випробувальним. Пандемія, продовження децентралізації, місцеві вибори та інші фактори, які важливі для становлення демократії в громадах.
Команда #простір_можливостей взялася дослідити питання взаємодії влади з громадськістю у такий кризовий період. Наша мета – це посилити можливості регіональних ОГС у процесах демократизації через надання їм інструментів впливу на владу, покращення комунікації з владою і вироблення універсальних практик взаємодії.
Що вивчали під час дослідження?
В рамках проведення дослідження по Житомирській області були охоплені наступні владні суб’єкти:
Аналіз ситуації у взаємодії громадськості та влади показує, що частіше в громадах питання вирішуються швидше, ніж на державному рівні. Влада більш доступна для взаємодії з громадськістю. Саме тому нам потрібно посилювати громадськість у регіонах, давати ефективні інструменти впливу та допомагати в адвокації проблем, – підкреслила Ірина Лоюк голова ГО «Простір Можливостей».
Дуже активно використовуються інструменти соціальних мереж органами влади і місцевого самоврядування. Однак, на жаль, охоплення населення регіону становить менше 1%. Це пов’язано з різними факторами: нестабільність інтернету у сільській місцевості, відсутність цифрових навичок, відсутня потужна промоція онлайн комунікації з боку влади, в тому числі. Але поряд з тим, можемо відмітити, що до комунікації у соціальних мережах Житомирська місцева влада більш ефективна.
Утім, якщо говорити про комункацію з населенням під час пандемії, то можна констатувати, що відсутність комунікаційної стратегії стала причиною провалу у донесенні важливої інформації до суспільства з боку влади на всіх рівнях. Власне, це і спровокувало невдоволеність населенням діями влади. Одночасно з цим можна відмітити, що сама громадськість подекуди є неактивною. Що, безперечно, гальмує процеси розвитку регіонів. В той же час, де влада не допрацьовувала – громадськість брала ініціативу у свої руки і самотужки вирішувала проблему з Ковідом.
Нагадаємо, що питання взаємодії громадськості з владою досліджуємо у Києві та 6 областях – Житомирській, Одеській, Хмельницькій, Донецькій, Львівській, Рівненській. В першу чергу, нас цікавить робота громадських рад при новостворених ОТГ, чи змінилася комунікація влади з громадськістю в умовах Covid, наскільки громада дотична до засідань громадських рад та наскільки аткивно бере участь у вирішенні важливих питань, пов’язаних із розвитком їхніх регіонів.
Працюємо в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу (https://tinyurl.com/ywt3yveh), який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій.

